Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

ZUS, a indywidualne rachunki dla przedsiębiorców

Wraz z nowym rokiem 2018 przedsiębiorcy musieli zmierzyć się ze sporymi zmianami dotyczącymi opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tak więc od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będący płatnikiem składek, będzie dokonywał jednego przelewy na przydzielony mu rachunek. Kiedy przelana przez przedsiębiorce wpłata zostanie zaksięgowana na koncie, wówczas zostanie rozdzielona na pokrycie poszczególnych składek oraz funduszy.

Obowiązkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych było informowanie przedsiębiorców o tym fakcie od 1 października 2017 roku. Rachunek indywidualny przydzielony każdemu przedsiębiorcy składa się standardowo z 26 cyfr, w których ostatnie 10 cyfr będą NIP-em przedsiębiorstwa, a cyfry od 3 do 10 będą numerem identyfikacyjnym właściwego ZUS-u.

Zmiany te docelowo mają być w praktyce znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorców, gdyż nie będą musieli wykonywać 3 lub nawet 4 osobnych przelewów, a jedynie jeden. Dla co poniektórych przedsiębiorców minusem tego rozwiązania będzie to, iż nie będą mieli możliwości opłacania bieżących składek, gdyż w pierwszej kolejności pokrywane będą składki nie pokryte w przeszłości.

 

Sprawdź również: Zmiana stawki podatku CIT!