Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Zmiany w podatkach – 2019 rok

Jak zapewne każdy przedsiębiorca zdążył zauważyć – podatki w Polsce zmieniają się bardzo często. Taka sama sytuacja nastąpi w 2019 roku, gdyż ustawodawca już zapowiedział szereg planowanych zmian.

W obecnej chwili każda wprowadzana zmiana podatkowa ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego, jak również zapobieganie licznym wyłudzeniom. W związku z tym, poniżej prezentujemy kilka zmian, które zaczną, bądź już zaczęły obowiązywać w podatkach w 2019 roku.

1. Zmiana w rozliczaniu samochodów firmowych
Nowe przepisy będą zobowiązywać do odliczenia 50% VAT w przypadku przedsiębiorców, którzy z samochodów korzystają także w celach prywatnych, co automatycznie zmniejszy koszty uzyskania przychodu.

2. Zmiana przepisów w kwestii PIT
Od początku 2019 roku to urzędnicy będą zajmować się przygotowaniem właściwych deklaracji podatkowych PIT-37 oraz PIT-38, w przypadku czego opierać będą się o informacje z poprzednich zeznań podatkowych.

3. Kwota wolna od podatku
Już w tym roku kwota wolna od podatku wynosić będzie 8000 złotych. Będzie to oznaczało, iż podatnicy, którzy zarabiają mniej w skali roku, zostaną zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku. Natomiast jak chodzi o większe zarobki, podatnicy będą odprowadzać podatek naliczany metodą degresywną, a więc im większe dochody, tym mniejszy podatek.

4. Działalność nierejestrowana
Już w przypadku najbliższego zeznania podatkowego, będzie szansa na uwzględnienie nowego źródła przychodów, którym jest działalność nierejestrowana. Działalność ta może zostać założona przez osoby, które nie prowadziły działalności przez ostatnie 5 lat. Wówczas przedsiębiorca zostaje zwolniony z obowiązku zgłoszenia firmy w CEIDG i Urzędu Skarbowego, jak również nie będzie musiał płacić składek ZUS.

5. Niższa stawka podatku CIT dla małych firm
Podatek CIT obniżony do 9% jest rządową propozycją dla przedsiębiorstw, w przypadku których przychód ze sprzedaży nie przekroczył kwoty 1,2 mln euro. Prócz tego jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *