Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Zmiany w podatkach – 2019 rok

Jak zapewne każdy przedsiębiorca zdążył zauważyć – podatki w Polsce zmieniają się bardzo często. Taka sama sytuacja nastąpi w 2019 roku, gdyż ustawodawca już zapowiedział szereg planowanych zmian.

W obecnej chwili każda wprowadzana zmiana podatkowa ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego, jak również zapobieganie licznym wyłudzeniom. W związku z tym, poniżej prezentujemy kilka zmian, które zaczną, bądź już zaczęły obowiązywać w podatkach w 2019 roku.

1. Zmiana w rozliczaniu samochodów firmowych
Nowe przepisy będą zobowiązywać do odliczenia 50% VAT w przypadku przedsiębiorców, którzy z samochodów korzystają także w celach prywatnych, co automatycznie zmniejszy koszty uzyskania przychodu.

2. Zmiana przepisów w kwestii PIT
Od początku 2019 roku to urzędnicy będą zajmować się przygotowaniem właściwych deklaracji podatkowych PIT-37 oraz PIT-38, w przypadku czego opierać będą się o informacje z poprzednich zeznań podatkowych.

3. Kwota wolna od podatku
Już w tym roku kwota wolna od podatku wynosić będzie 8000 złotych. Będzie to oznaczało, iż podatnicy, którzy zarabiają mniej w skali roku, zostaną zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku. Natomiast jak chodzi o większe zarobki, podatnicy będą odprowadzać podatek naliczany metodą degresywną, a więc im większe dochody, tym mniejszy podatek.

4. Działalność nierejestrowana
Już w przypadku najbliższego zeznania podatkowego, będzie szansa na uwzględnienie nowego źródła przychodów, którym jest działalność nierejestrowana. Działalność ta może zostać założona przez osoby, które nie prowadziły działalności przez ostatnie 5 lat. Wówczas przedsiębiorca zostaje zwolniony z obowiązku zgłoszenia firmy w CEIDG i Urzędu Skarbowego, jak również nie będzie musiał płacić składek ZUS.

5. Niższa stawka podatku CIT dla małych firm
Podatek CIT obniżony do 9% jest rządową propozycją dla przedsiębiorstw, w przypadku których przychód ze sprzedaży nie przekroczył kwoty 1,2 mln euro. Prócz tego jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *