Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Zmiany w opodatkowaniu łańcucha dostaw

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o VAT, która ma doprecyzować, zgodnie z zaleceniami dyrektywy unijnej, opodatkowanie od towarów i usług tzw. transakcji łańcuchowej.

W praktyce obrotu gospodarczego oprócz transakcji klasycznych, w których udział biorą dwa podmioty, często spotkać można transakcje łańcuchowe. Takie transakcje charakteryzuje przede wszystkim to, że mino iż bierze w nich udział kilka podmiotów, które kolejno zawierają ze sobą transakcje, to jednak towar, który jest przedmiotem tej sprzedaży trafia bezpośrednio do pierwszego sprzedającego. Nowe przepisy unijne są nazwane zestawem szybkich poprawek. Mają one na celu usprawnienie, ujednolicenie, a także uszczelnienie funkcjonującego prawa podatkowego VAT.

Działania te mają skupić się przede wszystkim w zakresie magazynów w handlu transgranicznym, w zakresie transakcji łańcuchowych a co najważniejsze w obszarze dostaw wewnątrzwspólnotowych uprawniających do zastosowania zwolnienia z podatku.

W ustawie pojawi się również nowy przepis, który przewiduje, że w przypadku transakcji łańcuchowej, wysyłka lub transport towaru będą przyporządkowane do dostawy dokonywanej dla podmiotu pośredniczącego, spowoduje to spore ułatwienia i znacznie skróci czas tego typu wymian.

Wprowadzenie powyższych zasad spowoduje wyeliminowanie podstawowego problemu, który wiązał się z rozliczaniem takich transakcji, a co za tym idzie obowiązku rejestracji i sposobu opodatkowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *