Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Zakup zadłużonej spółki

Widząc ogłoszenie „kupię zadłużoną spółkę”, często na naszych twarzach pojawia się zdziwienie. Automatycznie pojawia się pytanie „po co komuś zadłużona spółka?”.Wielu z nas sądzi, że jak ktoś chce założyć działalność, to lepiej mu kupić czystą, gotową spółkę, która zapewni nam bezpieczeństwo i gwarancję na starcie. Jednak coraz częściej można spotkać się z ofertami sprzedaży zadłużonych spółek. Co więc ma w sobie zadłużona spółka, że z dnia na dzień zyskuje na popularności?

W tej transakcji kolejność zapłaty jest odwrotna. W tym przypadku to sprzedający płaci kupującemu. Zaskakujące? Z pewnością!

Nasuwa się pytanie: „ Po co dokonywać takiej transakcji?”. Na pewno kupujący ma swój interes w przejęciu długów spółki.

Najczęstszymi kupcami zadłużonych spółek są przedsiębiorcy, którym udało się wygenerować spory zysk i ich celem jest uniknięcie dużego podatku. W praktyce wygląda tak, że kupując zadłużoną spółkę, dług spółki staje się stratą dla firmy, więc automatycznie suma wypracowanego zysku zmniejsza się (tylko formalnie).

Dużym pokuszeniem dla przedsiębiorców jest wieloletnia spółka z małym zadłużeniem. Zyskują na zakupie, ponieważ posiadając dużą sumę pieniędzy w krótkim czasie spłacają wierzycieli i stają się właścicielami spółki, która dzięki istnieniu na rynku od lat cieszy się popularnością wśród Klientów oraz ma większe szanse na kredyt.

Call Now