Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

WIBOR – czym jest?

WIBOR to pojęcie, z którym w ostatnim czasie bardzo często można się spotkać. Przede wszystkim muszą o nim nieco więcej wiedzieć osoby, które planują zaciągnąć w Polsce kredyt hipoteczny. Może i ma on bardzo duże znaczenie dla polskiego systemu finansowego, ale najistotniejsze jest to, że w znaczny sposób wpływa na wysokość rat kredytu.

WIBOR – to po prostu wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym w Polsce. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, kiedy jeden bank pożycza pieniądze od drugiego, a także służy do wyliczenia finalnej kwoty spłaty.

Administratorem WIBOR-u jest GPW Benchmark S.A.. Wskaźnik ten jest ustalany każdego dnia o godzinie 11 na podstawie informacji udostępnianych przez banki. Jest wyliczany jako ciąg arytmetyczny wielkości oprocentowania w największych bankach w Polsce.

Im wyższe stawki stóp procentowych w banku centralnym, tym wyższe stawki WIBOR.

Spośród rodzajów WIBOR-u możemy wymienić:
– WIBOR ON/WIBOR TN (jeden dzień)
– WIBOR SW (jeden tydzień)
– WIBOR 2W (dwa tygodnie)
– WIBOR 1M (jeden miesiąc)
– WIBOR 3M (trzy miesiące)
– WIBOR 6M (sześć miesięcy)
– WIBOR 12M (dwanaście miesięcy)

WYJAŚNIAMY!
Jeśli WIBOR 6M wynosi np. 2,5% oprocentowania, wówczas oznacza to nic innego, jak to, że bank pożycza od innego banku pieniądze na pół roku z oprocentowaniem na poziomie 2,5%. Z kolei jeśli w umowie kredytowej jest informacja o tym, iż oprocentowanie jest zależne od stawki WIBOR 3M, wówczas oprocentowanie może ulegać zmianie nie częściej niż raz na 3 miesiące.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now