Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Ulga na dziecko – jak wygląda i komu przysługuje?

Podatnicy, którzy płacą podatek dochodowy według skali podatkowej mogą skorzystać z odliczenia, o które pomniejszyć mogą kwotę należnego podatku dochodowego za dany rok.

Przedsiębiorcy, którzy składają deklarację PIT, czyli rozliczają się z dochodów i posiadają dzieci mogą przy rozliczeniu podatku uwzględnić ulgę prorodzinną – odliczenie to przysługuje zarówno rodzinom wielodzietnym, jaki i tym mniej licznym.

Warunkiem do zastosowania ulgi przez wnioskodawcę jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Dodatkowo świadczenie może zostać przyznane także na dzieci, które bez względu na wiek otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, a także studentów do 25 roku życia.

Ulga prorodzinna jest sporym ułatwieniem dla podatników, szczególnie tych, którzy posiadają wiele dzieci – należność podzielić można także na dwie części o równej wartości lub w dowolnej proporcji. Jeżeli więc obydwoje małżonków rozliczają się podatkiem dochodowym, to zarówno jedno jak i drugie może otrzymać ulgę np. w proporcji 20% i 80% lub równo po 50%.

Słowa kluczowe: , ,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *