Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Spółka jawna a spółka komandytowa

Każda z tych spółek ma zarówno mocne jak i słabe strony. Obie z nich są osobowymi spółkami handlowymi, więc automatycznie w wielu aspektach są do siebie podobne. Podobieństwo możemy zauważyć w szczególności w początkowych etapach powstawania spółki czyli przy rejestracji w KRS, zasadach opodatkowania i oskładkowania wspólników tejże spółki.

Różnice kryją się w pozycji wspólników poszczególnych spółek. W spółce jawnej obowiązują zasady równości praw, obowiązków oraz odpowiedzialności osób ją tworzących. Spółka komandytowa natomiast składa się z dwóch grup ją tworzących: komplementariuszy oraz komandytariuszy. Pozycja komplementariuszy odpowiada pozycji wspólników w spółce jawnej, a jeśli chodzi o komandytariuszy to ich prawa, obowiązki ulegają znacznemu ograniczeniu, czasem nawet zostają całkowicie wyłączone.

Co za tym idzie, w spółce komandytowej istnieć mogą kategorie wspólników, którzy w zamian za zmniejszenie praw i obowiązków w spółce zyskują ograniczenie ich odpowiedzialności za jej zobowiązania. Taka struktura sprawdza się, gdy część osób ma pomysł, a część kapitał, który może wnieść w rozwój tego pomysłu. Spółka jawna przeznaczona jest dla osób pragnących prowadzić działalność gospodarczą pod wspólną firmą oraz uczestniczyć w niej na równych zasadach.

Nie można więc określić, która z tych spółek jest lepsza, ponieważ każda z nich odpowiada komu innemu, każda ma swoje plusy i minusy.