Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Skale podatkowe – co warto wiedzieć?

Każda osoba rozpoczynająca prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi zmierzyć się z podjęciem decyzji odnośnie wyboru odpowiedniej skali podatkowej. Jak się często w praktyce okazuje – owa decyzja ma znaczny wpływ na funkcjonowanie firmy, a także jej stan finansowy w przyszłości.

Wyboru należy dokonać pomiędzy dwoma dostępnymi skalami podatkowymi, a mianowicie między:
– skalą progresywną,
– skalą liniową.

Skala progresywna charakteryzuje się występowaniem tzw. progu podatkowego, który określa jaką stawkę należy wybrać. Otóż stawka 17% jest obowiązująca wówczas, kiedy dochód roczny nie przekracza 85 528 zł. Z kolei powyżej tej wartości podatek ustala się z zastosowaniem stawki 32% od nadwyżki ponad 85 528 zł + 14 539,76 zł.

Skala liniowa, która wynosi 19% jest o wiele łatwiejsza w zastosowaniu, aczkolwiek osoby, które ją stosują nie mają możliwości zastosowania żadnych odliczeń od podatku, jak również rozliczania się ze współmałżonkiem.

Jeśli wciąż nie wiesz, którą skalę wybrać, musisz wiedzieć, iż dla każdej firmy inna skala może okazać się korzystniejsza. Ważne jest to, aby dokonać wyboru w oparciu o informacje na temat prowadzonej firmy. Potocznie przyjęło się, że jeśli dochody przewyższają próg podatkowy, korzystna okaże się skala liniowa. W innym wypadku zaleca się skalę progresywną.

W razie pytań odnośnie tego, jaka skala podatkowa będzie odpowiednia dla Twojej firmy, zachęcamy do skorzystania z naszej usługi doradztwa. Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *