Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Ryczałt ewidencjonowany

doradca_podatkowyRyczałt ewidencjonowany jest jedną z form opodatkowania opłacalną w przypadku pewnej grupy płatników. Zanim wybierzemy sposób opodatkowania naszej działalności gospodarczej, warto dobrze to przemyśleć. Odpowiedni wybór pomoże nam bowiem znacznie zredukować koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma, której wybór należy zgłosić do Urzędu Skarbowego już na początku nowego roku.

Kiedy warto postawić na ryczałt ewidencjonowany? Zacznijmy od podstawowej i najważniejszej informacji. Decydującą rolę odgrywa tu przychód, nie dochód! Oznacza to, że koszty uzyskania przychodu nie są uwzględniane, a podatek płacimy bezpośrednio od tego co zarobimy. Warto więc zastanowić się nad ryczałtem, jeśli nasze koszty na rzecz przychodu są bliskie zeru, a przychód porównywalny jest z dochodem.

Stawki ryczałtu ewidencjonowanego są wyjątkowo zróżnicowane. Wyróżnić możemy oprocentowanie: 3%; 5,5%; 8,5%; 17% oraz 18%. Każde z nich obejmuje inną grupę, dzieląc przedsiębiorców ze względu na przedmiot usług czy produkcji.

Nie jesteś pewny czy ryczałt ewidencjonowany będzie odpowiedni dla Ciebie? Nasz doradca podatkowy chętnie Ci pomoże!

Sprawdź czy nie dotyczy Cię podatek od sprzedaży detalicznej!