Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Rejestracja w KRS

doradca_podatkowy

 

KRS to Krajowy Rejestr Sądowy. Instytucja ta obowiązek ma prowadzić rejestr przedsiębiorców. Do złożenia wpisu w  KRS zobowiązane są spółki osobowe oraz kapitałowe, czyli spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo – akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne.

Podczas wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego konieczne jest złożenie zestawu dokumentów i formularzy. Nie obędzie się oczywiście bez zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego. Nastąpić to musi zanim jeszcze rozpoczniesz proces rejestracji.

Wpis w KRS wiąże się z dodatkowymi kosztami. Uwzględnić musisz opłatę w wysokości 500 zł oraz osobną kwotę 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Pamiętać także należy o kosztach związanych z umową w formie aktu notarialnego, odpisami umowy oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jak widać rejestracja spółki w KRS nie jest najtańszym procesem, lecz niestety jest to konieczne.

Jeśli planujesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to istnieje możliwość rejestracji elektronicznej. W pozostałych przypadkach koniecznie równocześnie musisz złożyć:

  • – wniosek o wpis do REGON – druk RG-1
  • – zgłoszenie płatnika składek – druk ZUS-ZPA
  • – zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne, ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego – druk NIP-2.

Czy warto zainwestować w spółkę ze stażem? – dowiesz się tutaj.