Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Rachunkowość finansowa

doradca_podatkowy

Rachunkowość finansowa to część księgowości, dostarczająca potrzebne informacje o spółce oraz jej otoczeniu. Otoczeniem ekonomicznym spółki, które zainteresowane jest sprawozdaniami spółki, są akcjonariusze, urzędy państwowe, instytucje finansowe czy potencjalni inwestorzy. Ten rodzaj ewidencji gospodarczej obrazują w formie pieniężnej zjawiska i procesy gospodarcze, które zachodzą w określonej jednostce. 
 
Rachunkowość finansowa nie jest tylko przydatna na zewnątrz, ale również wewnątrz przedsiębiorstwa. Pomaga w kontrolowaniu efektywności działalności, a także jej sytuacji finansowej. Przy pomocy rachunkowości finansowej jednostka może kalkulować zapotrzebowania na kapitał obrotowy oraz wyliczać swoją zdolność kredytową. 
 
W porównaniu do rachunkowości zarządczej, rachunkowość finansowa jest w większym stopniu sformalizowana. Sprawozdania finansowe muszą być sporządzane zgodnie z krajowymi oraz międzynarodowymi standardami. Reguły oraz prezentowanie danych w sprawozdaniu finansowym są z góry określone dla ich ujednolicenia oraz łatwiejszego czytania i porównywania.