Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Oligopol – jak go rozpoznać?

oligopolJeśli odrobinę się przyjrzymy, zaobserwujemy, że występują różne modele rynku. Różnią się one od siebie kilkoma czynnikami takimi jak ilość konkurentów, trudność przedostania się do jakiegoś rynku, ustalanie cen czy równość konkurujących podmiotów. Jednym z modelów rynkowych jest oligopol.

Oligopol zaliczymy do konkurencji niedoskonałej. Na rynku takim, zaobserwować możemy niewielką liczbę konkurujących przedsiębiorstw – od dwóch do kilkunastu. Jak ustalana jest cena? Decyduje o niej jedno z przedsiębiorstw  – lider cenowy. Ma on przewagę nad resztą i jego decyzje odnośnie ceny jest naśladowana przez resztę podmiotów. Oligopol to forma struktury rynkowej występująca bardzo często. Przedmiotem konkurencji jest w tym przypadku nie cena, lecz inne kwestie takie jak np. reklama, atrakcyjność produktu/usługi lub wprowadzanie nowych rozwiązań dogodnych dla Klientów.

Można zaobserwować sporą barierę wejścia w przypadku Oligopolu. Głównym utrudnieniem, jest konieczność dysponowania dużym kapitałem. Inną barierą są kwestię technologiczne i prawne.

Przykładami tego modelu rynkowego jest np. rynek samochodowy, papierosowy, rynek stali, metali kolorowych czy ropy naftowej.