Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Mniejszy podatek CIT w planach!

Podatki to spore obciążenia dla przedsiębiorców, dlatego planowana przez rząd zmiana została bardzo pozytywnie przyjęta. Otóż w planach tych znajduje się zmniejszenie stawki podatku CIT dla małych podatników oraz osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą (stawka ma obowiązywać tylko przez pierwszy rok działalności).

Jeżeli niższa stawka podatku CIT zostanie wprowadzona, skorzystają z niej najbardziej przedsiębiorcy, prowadzący działalność w formie spółki z o.o., posiadający jednocześnie status małego podatnika.

Przywilej ten ma dotyczyć również tych, którzy zdecydują się na założenie działalności gospodarczej w jednej z form spółek kapitałowych. Będą oni mogli przez pierwszy rok swojej działalności gospodarczej ustalać zobowiązania z tytułu podatku dochodowego na podstawie stawki wynoszącej 15% podstawy opodatkowania. Następnie będzie jednak obowiązywać stawka normalna – 19%.

Nowe przepisy są jeszcze przyszłością, a na ich wprowadzenie czekają już miliony polskich firm.

Zobacz jak jeszcze płacić mniejsze podatki! “Jak płacić mniejsze podatki?

Aktualizacja:

Obietnica zmniejszenia podatku CIT dla małych przedsiębiorców z 19% do 15% została dotrzymana i zmiany wprowadzono do ustawy 1 stycznia 2017 roku.

Od tego czasu jednak wiele się zmieniło i już 1 stycznia 2019 roku weszły w życie kolejne, liczne zmiany, dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych-CIT.

Wprowadzono bowiem dwie stawki podatku CIT:

  1. 19% podstawy opodatkowania
  2. 9% podstawy opodatkowania, dla podatników, których przychody osiągnięte w roku podatkowym, nie przekroczyły kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. 

Stawka w wysokości 9% dochodu ze źródeł innych niż zyski kapitałowe, co do zasady dotyczy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *