Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Łączenie się przedsiębiorstw – fuzja

doradca_podatkowyProces fuzji zachodzi w wielu dziedzinach życia – również w ekonomii. Profesjonalnie nazywa się to fuzją przedsiębiorstw. Na czym ona polega? Można się oczywiście domyślić, że fuzja zachodzi, gdy połączą się ze sobą dwa lub więcej przedsiębiorstw, a na wskutek powstanie nowe, silniejsze. Wyróżniamy więc trzy odmienne rodzaje fuzji, które przedstawione zostaną poniżej.

Fuzja konglomeratowa to sytuacja, gdy wspólne siły łączą działalności gospodarcze pochodzące z zupełnie innych branż i tworzące odrębne produkty. Efektem tego jest zróżnicowany asortyment produkcji i pozyskanie nowych klientów.

Fuzja pionowa zachodzi podczas łączenia się przedsiębiorstw działających w tej samej branży, które zajmują się kontrolowaniem kolejnych etapów powstawania tego samego produktu. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskać mogą większą kontrolę nad poszczególnymi zadaniami w firmie i mają większy wpływ na efekt finalny produkcji.

Fuzja pozioma jest bardzo prosta do zrozumienia. Polega ona bowiem na połączeniu się ze sobą kilku przedsiębiorstw zajmujących się dokładnie tym samym. Co w efekcie? W efekcie powstaje jedna, lecz duża firma, która potrafi zmonopolizować rynek. Właśnie dlatego fuzja pozioma wzbudza tyle kontrowersji.