Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Księgowość uproszczona

Księgowość uproszczona jest często wybieraną formą rozliczeń. Korzystają z niej mikroprzedsiębiorcy i małe firmy, których przychód nie osiągnął w poprzednim roku obliczeniowym określonego pułapu.

Istnieją trzy formy prowadzenia księgowości uproszczonej:

  • Księga Przychodów i Rozchodów – jest najprostszą formą opodatkowania, cieszy się szczególną popularnością wśród niewielkich, jednoosobowych firm. Podatek od osiągniętego dochodu jest obliczany na zasadach ogólnych, lub z pomocą stawki liniowej.
  • Karta Podatkowa – jest to rodzaj księgowości przeznaczony dla wąskiej grupy przedsiębiorców, których usługi są związane z działalnością na danym terenie. Stawka podatku jest stała, obliczana na podstawie liczby ludności w konkretnym miejscu.
  • Ryczałt Ewidencjonowany – stawki podatku w tym przypadku są zdecydowanie niższe, niż standardowe. Prowadzenie swojej księgowości w tej formie jest jednak ryzykowne, ponieważ zobowiązania podatkowe występują nawet wówczas, gdy przedsiębiorstwo nie wypracuje zysku, a jedynie straty.

Prowadzenie księgowości uproszczonej wiąże się z wieloma udogodnieniami – przede wszystkim pozwala na ominięcie wielu uciążliwych i żmudnych zasad rachunkowości. To rozwiązanie umożliwia też przejrzyste i łatwe kontrolowanie Twoich strat i zysków – szczególnie pomocne w tej kwestii są specjalne programy komputerowe.

Nic dziwnego, że na prowadzenie księgowości w uproszczony sposób decyduje się coraz więcej przedsiębiorców.

Słowa kluczowe:

Call Now