Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Korekta paragonu fiskalnego

Zdecydowana większość przedsiębiorstw w Polsce korzysta z różnego rodzaju urządzeń fiskalnych, co niestety niesie za sobą liczne zagadnienia związane z rejestracją sprzedaży detalicznej w rejestrze VAT, jak również księgowaniem sprzedaży. Stosunkowo jednak bardzo często zachodzi potrzeba dokonania korekty na skutek zwrotu towaru, bądź jego zamiany na inny. Wprowadzana korekta może dotyczyć zarówno całego paragonu, jak i jego konkretnej części. Jeśli Klient zdecydował, iż wymienia dany produkt na droższy, wówczas należy skorygować dany paragon do zera, a następnie wystawić nowy.

UWAGA!
Korekty podatku należnego nie mogą być dokonane na urządzeniu fiskalnym, ponieważ każde tego typu urządzenie jest zabezpieczone przed takimi działaniami. To właśnie na podatniku spoczywa ciężar odpowiedniej dokumentacji dokonywanych korekt.

Posiadanie oryginału paragonu przez Klienta jest zalecane, aczkolwiek nie jest obowiązkowe. Decyzja ta należy do podatnika i jego organizacji sprzedaży. Istnieje również możliwość na wykonanie kserokopii paragonu i to właśnie ją okazać (jeśli np. oryginalny paragon wyblaknie).

Każda korekta zobowiązuje podatnika do ewidencji poniższych danych:
– nazwa oraz numer kasy fiskalnej, której dotyczy korekta,
– numer paragonu (pod warunkiem, że został okazany),
– numer dokumentu korekty paragonu lub numer PZ (przyjęcia zewnętrznego),
– numer dokumentu KW (wypłata gotówki) lub dokumentu potwierdzającego wykonanie przelewu, – przedmiot opodatkowania,
– wartość zmniejszającą sprzedaż oraz kwotę podatku VAT,
– przyczynę dokonania zwrotu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now