Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Kontrola skarbowa – jak się przygotować?

Nie od dzisiaj wiadomo, iż kontrola z Urzędu Skarbowego stanowi dla przedsiębiorców powód do licznych stresów, kłopotów, nieprzespanych nocy… W związku z tym, mamy dla Państwa informacje na temat tego, w jaki sposób należy się przygotować do owej kontroli.

Tak więc kontrola skarbowa z reguły powinna zostać przeprowadzona po uprzednim zawiadomieniu w okresie nie krótszym niż 7 dni. Należy jednak być świadomym tego, że kontrola przeprowadzana przez urzędy celno-skarbowe odbywa się bez wcześniejszego zawiadomienia.

Także jeśli kontrola jest spowodowana tym, że w przedsiębiorstwie podejrzewa się popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, urząd nie ma obowiązku zastosowania się do 7-dniowego terminu uprzedzenia. Ważne jednak jest to, aby podczas kontroli obecna była księgowa, bądź biuro rachunkowe, które zajmuje się prowadzenie spraw księgowych oraz ewidencją firmy.

Na pierwszy ogień do kontroli idą dokumenty księgowe, bądź podatkowe, do których zaliczamy różnego rodzaju deklaracje podatkowe, faktury, rachunki, umowy, itp. Należy jednak być przygotowanym również na to, że urzędnicy poproszą o dodatkowe informacje, bądź wyjaśnienia.

UWAGA!
Przedsiębiorco, pamiętaj również o tym, że kontroler ma również prawo do tego, aby zażądać dostępu nie tylko do dokumentów, ale również do lokali należących do kontrolowanego podmiotu, jak również mogą zabezpieczać dowody rzeczowe.