Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Kiedy VAT stanowi koszt?

Co do zasady podatku od towarów i usług nie można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Istnieje jednak kilka wyjątków, w których VAT może stanowić koszt firmowy. Należą do nich:

1. Zwolnienie z VAT
Firmy zwolnione z VAT nie muszą ani doliczać ani odliczać VAT-u. Przepisy przewidują jednak możliwość rozliczania kosztów w kwotach brutto. Możliwość zaliczenia do kosztów dotyczy wyłącznie części podatku wynikającego z zakupu w ramach działalności zwolnionej z VAT.

2. Nieodliczony VAT od samochodu osobowego oraz związanych z nim wydatków
Przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód osobowy do celów prywatnych i firmowych może odliczyć 50% VAT od jego zakupu. Pozostałą część może z kolei zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu, a wraz z tym obniżyć podatek do zapłaty.

3. Brak możliwości odliczenia VAT z zakupu
W niektórych przypadkach prawa do odliczenia VAT zabraniają przepisy. W takiej sytuacji VAT możemy uznać jako koszt uzyskania przychodu.

4. Importowanie usług przez firmę zwolnioną z VAT
Importując usługę, VAT rozlicza nabywca, nawet jeżeli jest zwolniony z danego podatku. Nie znaczy to jednak, że w takim przypadku traci zwolnienie dla sprzedaży w Polsce. Osoba zwolniona nie może odliczyć VAT-u jednak zapłacony podatek może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

 

Więcej o rozliczeniach VAT przeczytasz TUTAJ