Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Kiedy faktura, a kiedy paragon?

Kiedy mamy obowiązek wystawić paragon?

Paragon musi być wydawany przez każdy podmiot zobowiązany przepisami prawa do jego wystawienia, kiedy dokonuje on sprzedaży na rzecz konsumenta. Istnieje jednak również zwolnienie z kasy fiskalnej, może nas ono obejmować, na przykład, ze względu na kwotę obrotów. W relacjach z osobami prywatnymi możemy bowiem w określonych przypadkach nie być wcale zobligowani do wystawienia paragonu.

Taka sytuacja ma miejsce jeśli w poprzednim roku nasz obrót nie przekroczył 20 tysięcy złotych. Sumę tę oblicza się proporcjonalnie, czyli jeśli rozpoczynamy działalność w połowie roku, to przysługuje nam już jedynie 10 tysięcy zwolnienia. Kiedy zanotujemy wyższe obroty, mamy dwa miesiące na zakup kasy fiskalnej i rozpoczęcia na niej swojej sprzedaży. Niektóre branże z mocy prawa w ogóle nie mają jednak uprawnienia do tego rodzaju ulgi i muszą wystawiać paragony od pierwszej transakcji. Trzeba dokładnie to sprawdzić przed przystąpieniem do działania.

Kiedy należy wystawić fakturę?

Faktura służy do dokumentowania transakcji, w których stroną jest inny przedsiębiorca. Jednocześnie nie wyklucza to możliwości wystawienia paragonu. Nie tylko w przypadku firm, musimy wystawiać ten dokument. W świetle prawa jesteśmy zobligowani do sporządzenia faktury również na życzenie osoby prywatnej – jednak nie zwalnia nas to od zarejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Na zgłoszenie takiego żądania konsument ma trzy miesiące od końca miesiąca, w którym doszło określone zdarzenie gospodarcze.

Słowa kluczowe: , ,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *