Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Potrzebujesz doradztwa w kwestii prowadzenia swojej firmy? Jednak nie do końca jesteś pewien, kto będzie w stanie bardziej Ci pomóc – doradca księgowy czy doradca podatkowy? Sprawdź czym różni się zakres obowiązków doradcy podatkowego od obowiązków doradcy księgowego!

Minimalny kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5 000 złotych. Wnoszą go do spółki wspólnicy w formie udziałów. Nie wszyscy członkowie muszą wnieść udziały o takiej samej wartości. Zasada jest jedynie taka, że minimalna wartość jednego udziału wynosi 50 zł. Wkładem nie zawsze muszą być pieniądze. Oprócz nich można wnieść także aport (ruchomości i nieruchomości).

Kapitał zakładowy musi zostać pokryty najpóźniej do daty rejestracji spółki. Oprócz tego podczas rejestracji w KRS należy dostarczyć oświadczenie członków zarządu o tym, że wkłady na pokrycie kapitału zostały wniesione. W przypadku, gdy w oświadczeniu zawyżono wartość wniesionych wkładów, osoby które są w trakcie rejestracji świadome tego zdarzenia, muszą solidarnie wyrównać brakującą kwotę.

W każdej spółce zarząd musi prowadzić księgę udziałów. Znajdują się w niej dane wspólników takie jak imię, nazwisko, adres, liczba i wartość posiadanych udziałów. Wgląd do tej księgi ma każdy wspólnik.