Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Jak przygotować się do kontroli podatkowej?

Właściciele firm powinni od samego początku mieć na uwadze to, że w przyszłości może czekać ich kontrola podatkowa. Na tę ewentualność trzeba być przygotowanym. Pomocne mogą okazać się:

  • konsultacje z doradcami podatkowymi i księgowymi,
  • przeprowadzenie audytów,
  • bieżąca i samodzielna kontrola rozliczeń.

Niezbędna jest również znajomość przepisów obowiązujących w zakresie prawa podatkowego. Niekiedy zapisy poszczególnych ustaw mogą budzić pewne wątpliwości interpretacyjne, dlatego konsultacje z profesjonalistami lub zaangażowanie do współpracy księgowych może okazać się bardzo przydatne. Samodzielne zgłębianie tajników prawa może być czasochłonne, jednak obeznanie w temacie jest konieczne, aby móc samodzielnie sprawdzać, czy wszystko w prowadzonej dokumentacji rachunkowej się zgadza. 

Warto kontrolować stan rzeczy regularnie i robić to skrupulatnie. Wsparciem może okazać się również systematyczne przeprowadzenie audytów. Zlecenie podmiotowi zewnętrznemu sprawdzenia zgodności sporządzonej dokumentacji z aktualnymi wymogami może być nieocenionym źródłem informacji, a dodatkowo nieraz pozwala na weryfikację poprawności naszego toku rozumowania w pewnych kwestiach obliczeniowych oraz interpretacyjnych.

Po otrzymaniu informacji o planowanej kontroli przez Urząd Skarbowy, należy jeszcze raz przejrzeć wszelkie rozliczenia, które wchodzą w skład okresu objętego czynnościami sprawdzającymi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *