Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Jak płacić niższe podatki?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak płacić niższe podatki bez naruszenia litery prawa. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające zoptymalizować obciążenia podatkowe oraz poprawić wynik finansowy. 
 
Jakie rozwiązania służą optymalizacji podatkowej? 
 
1) JEDNORAZOWA AMORTYZACJA 
 
Jednorazowa amortyzacja przysługuje podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych oraz osób prawnych, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Dzięki uldze przedsiębiorcy mogą dokonać wpisów amortyzacyjnych do wysokości limitu jednorazowej amortyzacji, wynoszącego 50 tys. euro. Jednorazowa amortyzacja to także rozwiązanie dla małych podatników, czyli przedsiębiorców, których przychody ze sprzedaży brutto nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym więcej niż 1 200 000 euro w polskiej walucie. 
 
2) UPROSZCZONE ZALICZKI NA PODATEK DOCHODOWY 
 
Rozwiązanie dla firm, pozwalające na wpłacanie zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego, który został wykazany w zeznaniu złożonym za rok poprzedni. Jeżeli we wspomnianym zeznaniu nie wykazano podatku należnego, można wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego, wynikającego z zeznania złożonego dwa lata wcześniej. 
 
3) ROZLICZANIE STRAT PODATKOWYCH 
 
Dochód w danym roku podatkowym może zostać obniżony o poniesioną stratę podatkową w następujących po sobie pięciu latach podatkowych. Odliczenie to, w którymkolwiek z tych lat nie może być większe niż połowa kwoty straty.

 

Spośród rozwiązań najczęściej wybieranych w 2020 roku przez przedsiębiorców w celu obniżenia podatku, wymienić możemy:
– skorzystanie z ulgi na COVID
– przekazanie w ramach darowizny sprzętu komputerowego dla jednostek oświatowych
– korzystanie z ulgi B+R oraz IP BOX
– skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej na remont domu
– wykorzystanie kwoty wolnej od podatku itp.

Call Now