Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Jak obliczyć składkę zdrowotną?

Składkę zdrowotną można odliczyć od podatku dochodowego pod warunkiem, że została zapłacona (nie ma takiej możliwości w przypadku składki nieopłaconej). Co ważne, odliczeniu nie podlegają również składki zapłacone za pracowników – przedsiębiorca bowiem nie finansuje ich, a pobiera z wynagrodzenia pracowników i przekazuje do ZUS-u.

Odliczenie składki zdrowotnej od podatku jest możliwe w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych zarówno na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym, jak i kartą podatkową. Odliczeń dokonuje się na bieżąco, poprzez obniżanie zaliczki na podatek dochodowy w miesiącu lub kwartale, w którym składki zostały opłacone.

Jeśli suma zapłaconych składek jest wyższa niż podatek za dany miesiąc lub kwartał, nieodliczoną część zaliczek można odliczyć w kolejnych miesiącach/kwartałach – nie później niż w momencie złożenia rocznego zeznania podatkowego. Co bardzo ważne, nie ma możliwości by opłacone w danym roku składki zostały odliczone w kolejnym roku, ponieważ prawo nie przechodzi na lata kolejne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *