Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Jak obliczyć składkę zdrowotną?

Składkę zdrowotną można odliczyć od podatku dochodowego pod warunkiem, że została zapłacona. Nie ma takiej możliwości w przypadku składki nieopłaconej. Co równie ważne, odliczeniu nie podlegają także składki opłacone za pracowników – przedsiębiorca bowiem nie finansuje ich, a pobiera z wynagrodzenia pracowników i przekazuje do ZUS-u.

Odliczenie składki zdrowotnej od podatku jest możliwe w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych zarówno na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym. ryczałtem ewidencjonowanym, jak i kartą  podatkową. Odliczeń dokonuje się na bieżąco, poprzez obniżenie zaliczki na podatek dochodowy w miesiącu lub kwartale, w którym składki zostały opłacone.

W przypadku, gdy suma zapłaconych składek jest wyższa niż podatek za dany miesiąc lub kwartał, to nieodliczoną część zaliczek można odliczyć w kolejnych miesiącach/kwartałach. Nie może być to jednak później niż do momentu złożenia rocznego zeznania podatkowego. Nie ma bowiem możliwości odliczenia opłaconych składek w kolejnym roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *