Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Inwentaryzacja

doradca_podatkowy.jpgZastanawiasz się czym jest inwentaryzacja? Jeśli niewiele Ci to mówi, to możliwe, że na co dzień bliższe jest Ci określenie zamienne – “remanent”.

Inwentaryzacja jest procesem mającym na celu skontrolowanie stanu majątkowego prowadzonego przedsiębiorstwa. Jeśli jesteśmy zobowiązani do zajmowania się uproszczoną księgowością, to inwentaryzacja przeprowadzana jest w formie spisu z natury składników majątku. Na skutek remanentu ustalany jest stan wszystkich składników majątkowych – zarówno tych rzeczowych, jak i pieniężnych.

Jak możemy przeprowadzić inwentaryzację?

Metody inwentaryzacji mogą być zarówno ręczne, jak i wspomagane technologią komputerową. Jeśli chodzi o sprzęty elektroniczne, to wykorzystują one np. kody kreskowe oraz znaczniki RFID. Pozwala to na dokładne i wygodne dokonanie remanentu w przedsiębiorstwie. Ręczna technika również jest często stosowana, jednak wymaga ona poświęcenia mnóstwa czasu i energii.

Podatnik w większości przypadków zobowiązany jest do przeprowadzenia inwentaryzacji na zakończenie roku obrotowego, jeśli jednak chce zrobić to dodatkowo również w środku roku, to oczywiście może. Proces ten bowiem przynosi na prawdę wiele korzyści firmie.