Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Forma i nazwa spółki

Gdy znajdzie się już pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej, nadchodzi czas na założenie spółki i wybranie dla niej nazwy. Forma spółki musi być dopasowana do charakteru prowadzonej działalności. Dla mniejszych firm dobrą formą będzie – spółka jawna, a dla większych firm – spółka z o.o.. Natomiast osoby zakładające firmę w zakresie wolnego zawodu powinni wybrać spółkę partnerską.

Dobierając nazwę spółki można sugerować się rodzajem wykonywanej działalności oraz grupą do której firma kieruje swoje usługi i produkty. Jeżeli przyszła firma będzie zajmowała się na przykład sprzedażą odzieży dla dzieci, może wybrać mniej formalną nazwę, kojarzącą się z bajkową postacią. Gdy jednak powstająca firma ma się zajmować specjalistycznymi usługami dla innych firm, warto wybrać prestiżowo brzmiącą nazwę, być może w języku angielskim lub zawierającą nazwę właściciela.

Wybierając formę i nazwę spółki nie tylko należy kierować się specyfiką powstającej firmy, lecz także przepisami prawnymi w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Określają one dokładnie, jakie warunki trzeba spełnić do założenia danej formy spółki (np. wysokość kapitału, liczba wspólników, forma umowy spółki). Uregulowania znajduje się również w nazwie spółki. W zależności od formy spółki należy do jej nazwy dodawać odpowiedni skrót.

Dopuszczalnymi skrótami są:

– dla spółki jawnej – sp. j.
– dla spółki partnerskiej – sp. p. lub zwroty po nazwie spółki „”i partner”” i „”partnerzy””,
– dla spółki komandytowej – sp. k.
– dla spółki komandytowo-akcyjnej – S.K.A
– dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – sp. z o.o. lub spółka z o.o.,
– dla spółki akcyjnej – S.A.