Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Ewidencja przebiegu pojazdu – warto wiedzieć!

Podstawowe elementy ewidencji
Każdy dokument powinien zawierać jasne dane identyfikacyjne pojazdu, jego numer rejestracyjny i markę. Wskazany musi być także pracownik korzystający z niego. W przypadku, gdy ewidencja składa się z kilku stron należy pamiętać o numeracji. Każdy wyjazd musi być zapisany z informacjami takimi, jak:
– data wyjazdu,
– trasa,
– cel podróży,
– stan licznika przed i po zakończeniu jazdy,
– ilość faktycznie przejechanych kilometrów,
– podpis pracownika.

Ewidencja przebiegu pojazdu, a podatek dochodowy

W kwestiach związanych z podatkiem dochodowym w 2019 roku należy wspomnieć o najważniejszych zasadach. Część z nich uległa zmianie, natomiast inne są niezmienne.

Odliczenia bez kilometrówki dla samochodu prywatnego przedsiębiorcy i pracownika

W tym roku obowiązuje limit dwudziestu procent odliczeń faktur za paliwo, a także części i materiały eksploatacyjne dla samochodu prywatnego używanego również do celów związanych z działalnością. Odliczenie w tej wysokości zwalnia z obowiązku prowadzenia tak zwanej kilometrówki. W przypadku pracowników korzystających z własnych aut obowiązek ten nadal pozostaje w mocy. Wynagrodzenie za użytkowanie prywatnego auta to nadal naliczane jest od pokonanego kilometra.

Pojazdy leasingowane i wynajmowane krótkoterminowo

W tym przypadku również ustawodawca ułatwił życie przedsiębiorcy. Pojazdy wynajęte przez firmę lub będące przedmiotem leasingu i wykorzystywane do celów związanych z jej prowadzeniem otrzymują z automatu 75% uznania kosztów eksploatacyjnych jako odliczenie od podstawy opodatkowania bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Samochód wykorzystywany wyłącznie w celach prowadzenia działalności

Kiedy mówimy o samochodach będących środkiem trwałym w firmie lub użytkowane na podstawie umowy najmu, leasingu lub użyczenia, to możliwe jest odliczenie stu procent wartości paliwa i materiały eksploatacyjnych pod warunkiem prowadzenia pełnej ewidencji przebiegu pojazdu. Ma to za zadanie ograniczyć prywatne wykorzystywanie pojazdów formalnie zgłoszonych jako firmowe.

Kiedy VAT stanowi koszt?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *