Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Ewidencja przebiegu pojazdu – warto wiedzieć!

Podstawowe elementy ewidencji
Każdy dokument powinien zawierać jasne dane identyfikacyjne pojazdu, jego numer rejestracyjny i markę. Wskazany musi być także pracownik korzystający z niego. W przypadku, gdy ewidencja składa się z kilku stron należy pamiętać o numeracji. Każdy wyjazd musi być zapisany z informacjami takimi, jak:
– data wyjazdu,
– trasa,
– cel podróży,
– stan licznika przed i po zakończeniu jazdy,
– ilość faktycznie przejechanych kilometrów,
– podpis pracownika.

Ewidencja przebiegu pojazdu, a podatek dochodowy

W kwestiach związanych z podatkiem dochodowym w 2019 roku należy wspomnieć o najważniejszych zasadach. Część z nich uległa zmianie, natomiast inne są niezmienne.

Odliczenia bez kilometrówki dla samochodu prywatnego przedsiębiorcy i pracownika

W tym roku obowiązuje limit dwudziestu procent odliczeń faktur za paliwo, a także części i materiały eksploatacyjne dla samochodu prywatnego używanego również do celów związanych z działalnością. Odliczenie w tej wysokości zwalnia z obowiązku prowadzenia tak zwanej kilometrówki. W przypadku pracowników korzystających z własnych aut obowiązek ten nadal pozostaje w mocy. Wynagrodzenie za użytkowanie prywatnego auta to nadal naliczane jest od pokonanego kilometra.

Pojazdy leasingowane i wynajmowane krótkoterminowo

W tym przypadku również ustawodawca ułatwił życie przedsiębiorcy. Pojazdy wynajęte przez firmę lub będące przedmiotem leasingu i wykorzystywane do celów związanych z jej prowadzeniem otrzymują z automatu 75% uznania kosztów eksploatacyjnych jako odliczenie od podstawy opodatkowania bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Samochód wykorzystywany wyłącznie w celach prowadzenia działalności

Kiedy mówimy o samochodach będących środkiem trwałym w firmie lub użytkowane na podstawie umowy najmu, leasingu lub użyczenia, to możliwe jest odliczenie stu procent wartości paliwa i materiały eksploatacyjnych pod warunkiem prowadzenia pełnej ewidencji przebiegu pojazdu. Ma to za zadanie ograniczyć prywatne wykorzystywanie pojazdów formalnie zgłoszonych jako firmowe.

Kiedy VAT stanowi koszt?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *