Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Dokumentacja z podmiotami powiązanymi – dlaczego taka ważna?

Prowadzenie dokumentacji w spółkach to obowiązek, który posiada każdy przedsiębiorca. Dokumentacja w szczególności niezbędna jest przy transakcjach, zarówno z lokalnymi przedsiębiorcami, firmami jak i podmiotami powiązanymi. W transakcjach z podmiotami, które posiadają cechy wspólne niezbędne jest udokumentowanie wraz z uzasadnieniem cen, jakie przyjęte zostały przez obydwie strony transakcji. Przedsiębiorcy jednak nie często prowadzą rzetelnie i kompleksowo dokumentację podatkową. W związku z tym narażają przedsiębiorstwo na różnego rodzaju konsekwencję.

Jeżeli organ podatkowy ustali dochód podatnika w wartości wyższej niż deklarowany i będzie to związane z dokonaniem transakcji objętej obowiązkiem sporządzania dokumentacji podatkowej – a jednocześnie podatnik ten nie przedstawi dokumentacji podatkowej, to organ wówczas zobligowany może zostać do zastosowania sankcyjnej stawki podatku w wysokości 50%.

Jak uniknąć tak wielkiej kwoty podatku? Najlepiej rzetelnie i kompleksowo prowadzić dokumentację księgową podmiotu gospodarczego. W przypadku kontroli firma będzie mogła przedstawić wszelkie dokumenty bez konsekwencji nierzetelnego czy niesprawdzonego stanu ksiąg rachunkowych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *