Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Dokumentacja z podmiotami powiązanymi – dlaczego taka ważna?

Prowadzenie dokumentacji w spółkach to obowiązek, który posiada każdy przedsiębiorca. Dokumentacja w szczególności niezbędna jest przy transakcjach, zarówno z lokalnymi przedsiębiorcami, firmami jak i podmiotami powiązanymi. W transakcjach z podmiotami, które posiadają cechy wspólne niezbędne jest udokumentowanie wraz z uzasadnieniem cen, jakie przyjęte zostały przez obydwie strony transakcji. Przedsiębiorcy jednak nie często prowadzą rzetelnie i kompleksowo dokumentację podatkową. W związku z tym narażają przedsiębiorstwo na różnego rodzaju konsekwencję.

Jeżeli organ podatkowy ustali dochód podatnika w wartości wyższej niż deklarowany i będzie to związane z dokonaniem transakcji objętej obowiązkiem sporządzania dokumentacji podatkowej – a jednocześnie podatnik ten nie przedstawi dokumentacji podatkowej, to organ wówczas zobligowany może zostać do zastosowania sankcyjnej stawki podatku w wysokości 50%.

Jak uniknąć tak wielkiej kwoty podatku? Najlepiej rzetelnie i kompleksowo prowadzić dokumentację księgową podmiotu gospodarczego. W przypadku kontroli firma będzie mogła przedstawić wszelkie dokumenty bez konsekwencji nierzetelnego czy niesprawdzonego stanu ksiąg rachunkowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *