Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Deklaracja PIT-4R

Jak wiadomo – każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby naliczać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy za pracowników, aby następnie móc go przekazać do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo płatnicy są zobowiązani do sporządzenia rocznej deklaracji PIT-4R.

Definicja PIT-4R
Jest to deklaracja roczna, która dotyczy pobranych zaliczek na podatek dochodowy. Płatnicy są zobowiązani do tego, aby wykazać w niej zaliczki na podatek należne za poszczególne miesiące, które są pobierane za podatników (pracowników).

Następnie przedsiębiorca przekazuje deklarację PIT-4R wyłącznie do Urzędu Skarbowego, ale już nie musi przedkładać jej pracownikom. Zaleca się, aby jeden egzemplarz deklaracji PIT-4R zostawić w firmowej dokumentacji.

UWAGA!
Deklaracja PIT-4R musi zostać wypełniona również wówczas, gdy zaliczki na podatek dochodowy wyniosą zero, co może być spowodowane np. niskimi dochodami pracowników.

Deklaracja PIT-4R musi zostać złożona do 31 stycznia za rok poprzedni. Tak więc PIT-4R za rok 2020, musi zostać złożona do 31 stycznia 2021 roku. Z kolei jeśli płatnik zakończy swoją działalność przed końcem stycznia roku podatkowego, deklarację należy przekazać do Urzędu Skarbowego do dnia zakończenia działalności.

Co warto wiedzieć?
Od 2019 roku, płatnicy są zobowiązani do przekazywania deklaracji PIT-4R do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej. Zatem przedsiębiorcy nie mają możliwości złożenia deklaracji rocznej o pobranych zalicznach na podatek dochodowy w formie papierowej, osobiście, ani przekazem pocztowym.

 

Zapraszamy na naszą STRONĘ GŁÓWNĄ!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *