Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Czym jest ustawa STIR?

Według założeń rządu ustawa STIR ma zapobiegać wyłudzaniu niezależnych zwrotów podatków VAT przez nieuczciwych przedsiębiorców.

STIR, czyli stworzony przez informatyków specjalny system algorytmów będzie analizował dostarczane obowiązkowo przez banki i SKOK-i dane finansowe dotyczące przedsiębiorstw. Jeżeli algorytm, którego działanie jest znane tylko i wyłącznie Krajowej Administracji Skarbowej, wychwyci czynności, które mogą mieć znamiona wyłudzenia podatku VAT, szef KAS będzie mógł zablokować dany rachunek bankowy na 72 godziny. Na mocy postanowienia KAS, sprawa z automatu trafi również do banków, policji, prokuratury oraz naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Gdy w toku postępowania szef KAS zdecyduje, że wina podatnika jest jasna, blokada rachunku będzie mogła zostać przedłużona do 3 miesięcy. Co bardzo ważne, przedsiębiorca będzie mógł:

  • wypłacić pensję pracownikom,
  • opłacić alimenty lub rentę,
  • opłacić inne zobowiązania podatkowe.

Zdania ekspertów dotyczące ustawy o STIR są podzielone. Jedni twierdzą, że może ona okazać się skuteczną bronią w walce z wyłudzeniami VAT, inni, że blokowanie rachunków bankowych przez szefa KAS może w praktyce oznaczać niewypłacalność wielu firm.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *