Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Czym jest exit tax?

W systemie podatkowym występuje duża ilość różnego rodzaju podatków i świadczeń nałożonych zarówno na osoby fizyczne, jak i prawne. Podatek od wyjścia utworzony został w celu zniechęcenia polskich przedsiębiorców do przenoszenia działalności gospodarczej poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Exit tax ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego, ponieważ rząd chce przeciwdziałać unikaniu opodatkowania. Obowiązek uiszczenia podatku od wyjścia będzie obowiązywał przedsiębiorców, którzy podejmują decyzję o przeniesieniu firmy za granicę. Aktywa przedsiębiorstwa podlegać będą opodatkowaniu, a jako podstawę w tej sytuacji uznać należy potencjalny zysk, jaki osiągnąć mógłby właściciel firmy, gdyby pozostał w Polsce.

Zasadnicza stawka podatku od wyjścia wyniesie 19 procent, ale przewidywana jest także mniejsza, 3 procentowa. Dotyczyć będzie osób fizycznych, które nie prowadzą biznesu, wyprowadzają się poza Polskę, a przede mieszkały w kraju przez co najmniej pięć lat.

Wprowadzenie podatku Exit tax wynika z europejskiej dyrektywy, która utworzona została w celu nadużyć podatkowych, jakie dotychczas popełniane są w kraju jak i poza nim. Przenoszenie biznesu w wielu przypadkach wynikało jako ucieczka przed fiskusem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *