Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Czy wydatki świąteczne można zaliczyć do kosztów zyskania przychodu?

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT kosztem uzyskania przychodów nazywamy wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz zachowania i zabezpieczenia ich źródła. Czy zatem wydatki świąteczne można do nich zaliczyć?

1. Zakup ozdób świątecznych – zakup choinek, bombek czy innych dekoracji może zostać odliczony jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, przyjmuje w firmie klientów oraz nie prowadzi działalności w domu.
2. Upominki dla klientów i kontrahentów – stanowią podziękowanie za współpracę oraz sprzyjają utrzymaniu dobrych relacji. Prezenty te mogą zostać odliczone jeśli nie jest to alkohol oraz produkty spożywcze i jeśli zawierają logo firmy, co pozwala traktować je jako wydatek promocyjny.
3. Wigilia pracownicza – wydatki związane z organizacją wigilii pracowniczej podlega ujęciu w kosztach, ponieważ uznaje się je za spotkania, które motywują do pracy, integrują pracowników oraz stanowią okazję do omówienia sytuacji w firmie.

Wydatki, jakie poniosą przedsiębiorcy w związku z nadchodzącymi świętami można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jeżeli zostaną we właściwy sposób udokumentowane za pomocą faktur lub rachunków.