Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

Co grozi za nierzetelne wystawianie faktury?

Za nierzetelne wystawienie faktury odpowiada osoba która ją wystawiła. Jeśli jednak w procedurze tym brały udział inne osoby, również zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Co ważne, Kodeks Karny Skarbowy przewiduje odpowiedzialność jedynie za umyślne nierzetelne wystawienie faktury. Jeśli więc sprawca działał pod wpływem omyłki lub nie wiedział, że szczegóły transakcji są inne niż w rzeczywistości, o umyślności nie może być mowy. 

Wysokość kar według kodeksu karnego:

  • podrobienie lub przerobienie faktury oraz posługiwanie się takim dokumentem jako prawdziwym – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia,
  • uczynienie z tego procedury źródła dochodów lub sytuacji, gdy kwota należności z fałszywych faktur przekroczy 5 mln zł – od 3 lat do 15 lat pozbawienia wolności,
  • sytuacja, gdy kwota należności z fałszywych faktur przekroczy 10 mln zł – od 5 do 25 lat więzienia,
  • wystawiania lub używanie faktur poświadczających nieprawdę co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla ustalenia wysokości podatku lub jego zwrotu:

a) gdy należności przekroczą 200 tys. zł – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia,

b) gdy należności przekroczą 5 mln. zł – od 3 lat do 15 lat więzienia,

c) gdy należności przekroczą 10 mln. zł – od 25 lat więzienia.

  • za wszystkie powyższe przestępstwa może zostać również nałożona kara grzywny w wysokości do 3000 stawek dziennych, czyli do 6 mln zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *