Doradca Podatkowy Kraków
Profesjonalne usługi podatkowe dla Twojej firmy.

CIT w spółkach komandytowych i części spółek jawnych

Dotychczas spółki komandytowe oraz jawne nie były podatnikami podatku CIT, co oznacza, że podatkiem dochodowym obciążeni byli tylko wspólnicy tych spółek. Zmieniło się to jednak 1 stycznia 2021 roku.

Wraz z nowym rokiem spółki komandytowe oraz część spółek jawnych musiały opodatkować swoje dochody według zasad w ustawie o CIT. Zmiany, które zaszły w opodatkowaniu spółek, dotyczyć będą tych z nich, które swoją siedzibę lub zarząd mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 1 stycznia 2021 roku opodatkowane podatkiem CIT są WSZYSTKIE spółki komandytowe oraz spółki jawne, których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, a także spółki jawne, które nie złożą przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według przyjętego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przepisy egzekwują zatem obowiązek złożenia dodatkowych informacji od spółek jawnych, których udziałowcami są osoby prawne np. spółka z o.o. W razie niezłożenia informacji, spółka jawna zostaje objęta podatkiem od osób prawnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *