Podatek od środków transportowych
Jednym z podatków lokalnych, które opłacane są przez podatników w gminach jest podatek od środków transportowych. Podatki lokalne zasilają budżety gmin, a nie państwa.
Podatek od środków transportu, który stanowi część dochodów gmin dotyczy:
- – samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
- – ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do użytkowania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej całego zespołu pojazdów powyżej 3,5 t.
- – przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą powyżej 7 t. ( z wyjątkiem autobusów)
Podatnikami podatku od środków transportowych są osoby fizyczne i osoby prawne, które są właścicielami wyżej wymienionych środków transportowych, ale również:
- – jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej
- – posiadacze środków transportowych zarejestrować na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez osobę zagraniczną.
W przypadku, gdy środek transportowy stanowi współwłasność to obowiązek podatkowy ciąży na wszystkich współwłaścicielach. W sytuacji zmiany właściciela środka transportowego obowiązek ten ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.
Zostaw komentarz